Autor teksta: Miro Pandur urednik portala Učitelj 21. vijeka
Obrazovanje je ključna komponenta razvoja društva i pojedinaca.
A da li politika uništava obrazovanje? – je veoma složeno pitanje i ovisi o mnogim faktorima. U nekim slučajevima, politika može pridonijeti razvoju obrazovanja i poboljšanju kvalitete obrazovnog sistema, dok u drugim slučajevima politika može negativno utjecati na obrazovanje.
Primjeri pozitivnih politika koje mogu poboljšati obrazovanje uključuju:
– Povećanje financijskih ulaganja u obrazovanje
– Osiguravanje jednakih prilika za obrazovanje za sve učenike, bez obzira na njihovu socioekonomsku pozadinu
– Uvođenje programa koji pomažu u razvoju kritičkog razmišljanja i vještina potrebnih za rješavanje problema
– Osiguravanje kvalitetnog nastavnog kadra i obrazovnih materijala
Međutim, postoje i primjeri politika koje mogu negativno utjecati na obrazovanje, uključujući:
– Smanjenje financiranja obrazovanja, što može dovesti do manjka sredstava za osnovne stvari poput knjiga, materijala i opreme
– Uvođenje programa koji su usmjereni na standardizaciju obrazovnog sistema, što može ograničiti kreativnost i inovativnost učitelja i učenika
– Preusmjeravanje fokusa na ispite i testove, umjesto na stvarno razumijevanje gradiva i vještina potrebnih za život
– Uvođenje političkih ideologija u obrazovanje, što može dovesti do nedostatka objektivnosti i pristranosti u nastavi
I ptica na grani zna da se na ovim prostorima podobnost vrednuje više od stručnosti, znanja i iskustva.
Kada su tako postavljene stvari onda imate brojne posljedice u vidu pada kvaliteta nastave, javnost gubi povjerenje u obrazovni sistem , osipa se kvalitetni kadar koji napušta institucije u kojima radi jer se nalazi u neravnopravnom položaju ili je prinuđen da šuti i trpi nepotizam I korupciju koji se očigledno dešavaju.
Dakle, politika nužno ne uništava obrazovanje, ali može imati značajan utjecaj na njega. Važno je da tekuće politike imaju pozitivan utjecaj na obrazovanje i da se obrazovanje ne koristi u političke svrhe, već da se omogućava učenicima da steknu znanja i vještine koje će im pomoći u budućnosti.
